Сабақтың тақырыбы: Тәуелсіз Қазақстан
Сабақтың мақсаты:қазақстан туралы білімдерін толықтыра оттырып,өз ойын ашық айтуға,сөйлеуге үйрету,ауыз екі сөйлеу тілін дамыту,сөздік қорларын молайту,логикалық ойларын,шығармашылық танымдық қабілеттерін
арыттыру,патриоттық адамгершілік қасиеттерін бойларына сіңіру.
Әдіс –тәсілдері:іздену,көрнекілік ,слайд,интербелсенді тақта,үлестірмелі қағаздар.
Типі: жаңа білімдерін жинақтау,талдау.
Пән аралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Әнұран орындалады.
3. Сөзжұмбақ шешу. Егер дұрыс шешсеңдер,
тігінен бүгінгі сабаққа байланысты сөз шығады.
1) Семья сөзінің аудармасы;
2) Әкенің әкесі;
3) Старший брат сөз тіркесінің аудармасы.
4) Шеше сөзінің синонимы;
- Қандай сөз пайда болды? (Отан) Отан деген не?
Отан деген сөздің мағынасы – ол адамның туып - өскен жері. Отан туралы қандай тақпақтар білесіңдер? (1, 2 оқушы тақпақ оқиды)
- Отан туралы қандай мақал - мәтелдер білесіңдер? «Отансыз адам – ормансыз бұлбұл», «Отан оттан да ыстық», «Отан отбасынан басталады».
Жазылым. Тақтамен жұмыс
1.Күннің реті
2. Көркем жазу (Отан – оттан да ыстық) Родина – горячее огня
ІІ. Үй
тапсырмасын тексеру. Айтылым
Жазғы демалыс тақырыбында сұрақтарға жауап береміз.
1. Сен жазғы демалыста қайда бардың?
2. Сен кіммен бардың?
3. Сендер немен бардыңдар?
4. Сенің жазғы демалысың қалай өтті?
II. Жаңа сабақ. Білгенге
маржан.
1. Мұғалім сөзі. – Жаңа мақалда айтылғандай,
Отансыз адам болмайды. Балалар, біздің Отанымыз қай ел? (Қазақстан)
Қазақстан қандай мемлекет? (Тәуелсіз)
Сонымен біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Тәуелсіз Қазақстан». (дәптерлеріне жазады, эпиграф туралы айту)
- Қазақстан туралы не білесіңдер? (Қазақстан тәуелсіз мемлекет, астанасы – Астана қаласы, президенті – Нұрсұлтан Назарбаев,
бай мемлекет) Дұрыс, енді қазір жаңа мәтінмен таныс боласыңдар.
1. Жаңа сөздермен жұмыс.
Тәуелсіз-независимый
Мемлекет – государство
Елорда – столица
Еркін -свабодный
Ту,байрақ, жалау -флаг
Елтаңба – герб
Әнұран – гимн
1) мұғалім оқиды;
2) 1 - қатар оқиды;
3) 2 - қатардан оқиды;
4) топпен оқиды
5) 1 мин. есте сақтау;
6) Сөз тіркестерін құру
2. Оқылым. Мәтінмен жұмыс Көп сөз білсең, көкжиегің кең болар.
««Мазайка» әдісі бойынша жұмыс жасалады. Екі топқа мәтін бөліктері беріледі.
Тақтамен жұмыс. Жазылым
1-топ: Қыран тобы
Фонетикалық талдау Тәуелсіз
Т –дауыссыз ,қатаң
ә –дауысты,жіңішке
у - дауыссыз
е-дауысты,жіңішке
л-дауыссыз ,үнді
с –дауыссыз ,қатаң
і - дауысты,жіңішке
з- дауыссыз,үнді
8-әріп,8 дыбыс,3–буын.
Тақтамен жұмыс
2-топ. Алтын күн тобы
Елім сөзін тәуелдеу
Іж. Менің елім Біздің еліміз
ІІж. Сенің елің Сендердің елдерің
ІІж. Сіздің еліңіз Сіздердің
елдеріңіз
ІІІж. Оның елі Олардың
елдері
Сергіту сәті
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге!
«Кім тапқыр» ойыны
1-топ: Қыран тобы
Қазақстан – сөзінен сөздер құрау
Қазақ,қаза,қазан,қаз,аз,ақ,ас,ат,ата,ана,қас,қан,тас,сан,сана,таз,таза,саза,аса,асқазан,астана,атақ т.б
2-топ. Алтын күн тобы
Астана – сөзінен сөздер құрау
Топтармен жұмыс
Үлестірмелі қағаздардан мақал- мәтелдерді сәйкестендіру.
1. Кітап – білім бұлағы,.... (білім – өмір шырағы)
2. Қарға баласын «аппағым» дейді,......(кірпі баласын «жұмасғым» дейді.
3. Көз қорқақ .........( қол батыр)
4. Ас атасы ,... (нан )
5. Туған жердей жер болмас,–... (туған елдей ел болмас)
6 Отансыз адам, .....(ормансыз бұлбұл).
7. Бірінші байлық .....(денсаулық).
8. Күш - білімде ......( білім - кітапта)
9. Бірлік болмай, ...... (тірлік болмас).
10. Отан үшін......(отқа түс-күймейсің)
11. Мектеп-кеме......( білім теңіз)
«Кім жылдам?»-
жұмбақ шешу.
Бұрасаң тетігін, Өлшемін түн мен күн,
Соғады жүрегі. Әркім-ақ біледі. ( сағат)
Еріксе, құйрығымен ойнайды,
Зеріксе, ұйқыға бір тоймайды. ( мысық)
Білімнің дәнін тереді,
Балаға тәлім береді (ұстаз)
Отыз екі батыр,
Екіге бөлініп жатыр (тіс)
Балалар суға салған жіп
Бұрап қойған сағаттай,
Айғайлайды таң атпай (Әтеш)
Бетін адам ашады,
Білім нұрын шашады. /кітап/
Көше бойлап аяңдайды,
Адам тасып аялдайды. /автобус/
Күмбір-күмбір күйі бар
Құлағыңа құйып ал! /домбыра/
Ақ жібек асыл көрпедей,
Қыс болса жерді жабады,
Жазғытұрым болғанда
Су болып сайға ағады. (Қар)
Қалың киімді ұнатады,
Шешіндірсен жылатады (Пияз)
Қосымша
тапсырмалар
1-топ: (диалог құру)
2-топ: Туған жер сөзін септеу
А.с не? Туған жер
І.с ненің? Туған жердің
Б.с неге? Туған жерге
Т.с нені? Туған жерді
Ж.с неде? Туған жерде
Ш.с неден? Туған жерден
К.с немен? Туған жермен
Сабақты бекіту. Рухани жаңғыру бұл елбасымыздың еліміздің мәдениетін көтеруге арналған бағдарламасы
«Кубизм» ойыны арқылы үйрету.
1.Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?
2. Қазақстан Республикасының елбасы кім?
3. Қазақстан Республикасының рәміздерін ата?
4. Қазақстан Республикасы қандай мемлекет?
Жарқын болса күніміз,
Жарқын шығар үніміз.
Елін сүйіп ер жетер,
Біз болашақ гүліміз!